Planowanie budowy domu w żadnym wypadku nie jest zadaniem łatwym – niejednokrotnie wymaga bowiem zdobycia wszechstronnej wiedzy z zakresu budownictwa, a także sporych umiejętności organizacyjnych. Często jednak najcięższym zadaniem jest pogodzenie wizerunku wymarzonego domu z naszych fantazji z tym, na co stać nasz portfel…

Przed rozpoczęciem budowy domu oczywiście najistotniejsze jest kupno jego projektu. Większość inwestorów bierze pod uwagę jedynie projekty domów jednorodzinnych tworzone na indywidualne zamówienie, ponieważ są przygotowywane specjalnie na życzenie konkretnego klienta. Zakłada to stworzenie przez architekta domu idealnego pod względem naszych oczekiwań i preferencji, a ponadto dostosowanego do wymogów naszej działki. Niestety taka usługa nie jest tania… Gotowy projekt domu to rozwiązanie dużo mniej obciążające nasz portfel niż kupno projektu tworzonego na indywidualne zamówienie, dlatego warto również rozważyć taką możliwość. Oferta gotowych projektów jest bardzo szeroka i z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie, oszczędzając przy tym fundusze na przyszłe wykończenie naszej nieruchomości.

Takie gotowe projekty domów możemy nabyć w pracowni architektonicznej, w biurze bądź bezpośrednio u architekta. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, zadbajmy o wybranie renomowanego i doświadczonego źródła. Nie wybierajmy najtańszego rozwiązania – musimy pamiętać, że koszt projektu domu będzie jedynie namiastką kosztu budowy całego domu, ale to właśnie projekt jest kluczem do powodzenia całej inwestycji. W przypadku źle dobranego planu, nasze wydatki na budowę wrosną w zastraszającym tempie, a wymarzony dom może zamienić się w nasz największy koszmar i skarbonkę bez dna.

http://prefabrykowany.pl/?p=87

 


read more

Kiedy przychodzi ten moment w życiu, że chcemy przejść na swoje, to prawdopodobnie będziemy rozważać zakup lub budowę domu dla nas i naszej rodziny. Jednak z racji tego, że jest to całkiem spore przedsięwzięcie, do głowy będą przychodzić nam zupełnie różne pomysły i rozwiązania. Jeżeli jasno nie określimy tego, czego potrzebujemy, możemy koniec końców podjąć nie do końca trafną decyzję. Głównym dylematem w takim przypadku będzie prawdopodobniej to, czy bardziej opłaca się budować własny dom, czy kupić już gotowy. To jest kwestia indywidualnych preferencji i ciężko jest wskazać jedno prawidłowe rozwiązanie dla każdego. Jeśli jednak bijemy się z myślami i nie wiemy na co się zdecydować, warto jest zasięgnąć do pewnych źródeł i poszukać nieco więcej informacji o plusach i minusach takich rozwiązań.
Przede wszystkim dom już gotowy warto jest zakupić, gdy zależy nam na czasie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób praktycznych, które nie chcą się rozczulać nad projektowaniem czegoś swojego, dobieraniem, dodatków dbaniem o szczegóły i tak dalej. Jeśli poszukujemy gotowego, praktycznego domu, do którego szybko będziemy mogli się wprowadzić bez dokładania sobie jeszcze więcej problemówm, to lepszej opcji nie będzie. Dla osób zajętych jest to idealny sposób.
Z kolei dom samodzielnie od podstaw zaprojektowany będzie świetny dla osób kreatywnych, które lubią wyrażać siebie poprzez rzeczy wokół. Tutaj rzeczywiście będą mogły poczuć się jak kreator czegoś wielkiego i przyniesie im to sporo radości. Ponadto mieszkając w takim domu, budząc się codziennie rano, będą sobie przypominać o tym, jak świetną rzecz stworzyły. Tak naprawdę to, jakie rozwiązanie wybierzemy będzie zależało głównie od naszej osobowości. Czasem zdarza się, że coś nas ogranicza, na przykład czas, budżet, lokalizacja i inne. Budowa przecież potrwa dużo dłużej niż zakup gotowego budynku. Jednak jeśli dostosowujemy się do narzuconych ograniczeń, to tak naprawdę nigdy nie uzyskamy maksimum zadowolenia i satysfakcji. Dlatego warto pamiętać o tym, jaką jesteśmy osobą, co jest dla nas ważne i na podstawie tego podjąć decyzję. A wtedy już nigdy nie będziemy żałować podjętej decyzji.


read more

Dach to ważny element naszego domu. Od jakości jego wykonania będzie zależało nasze bezpieczeństwo, izolacja całego domu oraz mnóstwo innych rzeczy. Warto jest dobrze zastanowić się nad tym z czego chcemy, aby nasz dach był wykonany, bo nie jest to jakiś tam szczegół, a naprawdę istotna sprawa. Pokryć dachowych na rynku jest mnóstwo. O popularnych mówić nie trzeba, bo są popularne i każdy o nich wie. Natomiast inaczej sytuacja wygląda w przypadku dachów alternatywnych. Są rzadziej stosowane, mało kto wie o nich coś więcej. A szkoda, bo często są naprawdę genialnym rozwiązanie.
Pierwszym alternatywnym materiałem dachowym jest strzecha. Strzecha to trzcina. Z niej możemy mieć dach. Kiedyś dach taki robiono po prostu z siana. Jednak rozwiązanie to nie do końca się sprawdziło, głównie dlatego, że był to materiał bardzo łatwopalny. Dzisiejsza trzcina jest nieporównywalnie bezpieczniejsza. Do tego jeszcze impregnuje się ją dodatkowymi środkami ogniochronnymi, a zatem bezpieczeństwo mamy gwarantowane. Dachy ze strzechy mają świetną jakość. Materiał ten jest bardzo wytrzymały na różnego rodzaju grzyby, gryzonie czy inne szkodniki. Dodatkowo zapewniają nam świetne parametry cieplne. Nie potrzebne będzie nam tu zatem żadne dodatkowe ocieplanie. A powód, dla którego dach ten pojawia się na naszych domach jest bardzo prosty. Materiał taki kosztuje bardzo dużo i może znacznie nadwyrężyć nasz budżet. W związku z tym nie każdy może sobie na niego pozwolić. Dach trzcinowy może wytrzymać nawet 100 lat.
Inną opcją są dachy drewniane. Dokładnie są to gonty drewniane. Jest to też dość drogi materiał, co również uzasadnia jego brak popularności. Jednak dach taki potrafi prezentować się świetnie, a drewno pełni rolę skutecznego izolatora.
Ciekawą alternatywą jest także dach z wiórków osikowych. Takie rozwiązanie jest już tańsze. Jego istotnym plusem jest z pewnością to, że materiał taki ma bardzo niewielką wagę, dzięki czemu nie będzie stanowił dodatkowego obciążenia dla domu.


read more

W architekturze jest mnóstwo stylów. Już przeglądając różnego rodzaju katalogi z oferatmi biur projektowych, możemy dostrzec olbrzymie zróżnicowanie wśród przedstawianych tam projektów. Zauważyć możemy coraz większą popularyzację stylu nowoczesnego. Nic dziwnego. Jest ona bardzo oryginalny i funkcjonalny. Dom nowoczesny zdecydowanie przyciąga oko, świetnie się prezentuje, a mieszkańcom daje poczucie pewnego rodzaju prestiżu. O co tak w ogóle chodzi w stylu nowoczesnym? Przede wszystkim stawia sobie on za cel optymalizację użyteczności. Tutaj nie ma prawa pojawić się bałagan, czy jakiekolwiek rzeczy, które nic swoją obecnością nie wnoszą. Liczy się przestrzeń sama w sobie, przejrzystość, czystość, klarowność. Takie odczucia ma budzić w mieszkańcach i wszystkich odwiedzających. Domy nowoczesne się cechują się zwartą, prostą bryłą, geometrycznymi liniami i kształtami i prostotą konstrukcji. Na ogół wyglądają jak wielkie bryły figur i wcale nie próbują tego zamaskować dekoracjami, czy udziwnieniami. W domach nowoczesnych jest mnóstwo szkła. I to widać na pierwszy rzut oka. Pierwsze co widzimy, patrząc na dom nowoczesny to szkło, szkło i szkło. Okna są tutaj naprawdę ogromne. Często rozciągają się aż od podłogi do sufitu. Dzięĸi temu wszystkie pomieszczenia w domu są niezwykle doświetlone. Od razu w takim miejscu dobrze się czujemy. Z racji tego, że nacisk jest tu kładziony też na przestrzeń samą w sobie, to duża ilość światła tworzy świetny efekt. W takim domu również wewnątrz nie będzie zbyt wielu specjalnych dekoracji czy gadżetów. Tu liczy się minimalizm. Każda rzecz, którą umieszczamy ma pełnić jasną, praktyczną funkcję. Jeżeli tak nie jest, jest ona automatycznie zbędna.


read more

Tak to w życiu bywa, że kiedy jest zbyt monotonne dopada nas nuda i chcemy zmian. Mogą one przejawiać się w różnej postaci. Jednak dlaczegoby w takim przypadku nie zmienić trochę naszego domu? Tym bardziej, że tutaj naprawdę małym kosztem możemy sprawić, że poczujemy się w nim zupełnie inaczej i wprawimy nie tylko siebie, ale także i innych domowników w nowy, lepszy nastrój. Zobacz, jakich zmian możesz dokonać samodzielnie i za bardzo niską cenę.
Co jest pierwszą rzeczą, którą widzisz wchodząc do domu? Zapewne drzwi. Są świetnym przedmiotem do zmian i modyfikacji. Możemy je przemalować, odświeżyć lub nawet tylko wymienić klamkę. Klamka jest świetną rzeczą, bo codziennie jej dotykamy i tym samym oddziałuje na dwa nasze zmysły: wzroku i dotyku. Tak drobna zmiana, a zobaczysz, że od razu przez każdego domownika i częstego gościa, będzie zauważona.
Inna rzecz to pomalowanie ścian na jakieś żywe kolory. Szczególnie świetna opcja, kiedy czujesz, że brakuje Ci energii lub za bardzo przyzwyczaiłeś się do wciąż tych samych kolorów. To zmieni wygląd całego domu. Warto też to zrobić z głową i na przykład nie malować sypialni na czerwono, bo wierz lub nie, ale są miejsca, w których po prostu potrzebujesz spokoju i również kolory mają to wyrażać. Spróbuj też poeksperymentować z dekoracjami. Może powieś jakiś nowy obraz, zmień lampę. Możesz też uszyć nowe, ciekawe poszewki na poduszki. Jeśli będą w intensywnych kolorach, od razu dodadzą stylu Twoim wnętrzom. Możesz też odnowić krzesła i fotele, szyjąc na nie ciekawe pokrowce. To nawet od razu poprawi Ci humor i uwolni drzemiące w Tobie pokłady kreatywności. Baw się, ekserymentuj, wprowadzaj zmiany, a będzie się weselej mieszkać całej rodzinie. Pamiętaj też, by pozbyć się wszystkich niepotrzebnych Ci już przedmiotów. To nasza naturalna tendencja, że po jakimś czasie z domu robi się po prostu takie trochę śmietnisko. Nie wyrzucamy czegoś, bo uważamy, że może jeszcze kiedyś się przyda. Tak naprawdę się nie przyda. Nie bój się więc wyrzucić, co trzeba, a Twój dom będzie jak nowy.
\


read more

Budując dom trzeba mieć na uwadze mnóstwo rzeczy. Jako iż nie mieszkamy w Afryce, jedną z bardzo ważnych kwestii jest sposób ogrzewania naszego domu. Rozwiązań jest sporo. Musimy jasno określić, czego szukamy, aby podczas poszukiwań zwracać uwagę na odpowiednie parametry i uzyskać w rezultacie rozwiązanie dla nas optymalne. Trzeba pamiętać, że ogrzewanie to nie jest jednorazowa inwestycja, którą po zakupie po prostu będziemy sobie mieć. Tutaj pojawiają się regularne opłaty. Dlatego dokonując wyboru, pamiętajmy o tym, że jeśli zaoszczędzimy teraz, to i tak dopłacimy w dłuższej perspektywie czasu i że nie warto jest w tym miejscu rezygnować z jakości. Tak naprawdę największy wpływ na ostateczne wydatki, które będziemy ponosić na ogrzewanie ma ciepłochronność całego budynku, a także typ paliwa, którego będziemy używać w naszym piecu.
Obniżyć koszty możemy na przykład wtedy, gdy za pomocą naszych urządzeń będziemy mogli szybko i skutecznie regulować temperaturę w naszych pomieszczeniach. Nasz cały system grzewczy powinien ponadto posiadać własne sterowniki, które będą pilnować też poziomu nagrzania całego domu. Źródłem energii w poszczególnych systemach mogą być różne materiały. Są to między innymi energia elektryczna, gaz płynny, gaz ziemny, olej opałowy, ekogroszek, biomasa, drewno i inne.
Jeżeli korzystamy z energii elektrycznej, to jest to prawdopodobniej najwygodniejsze rozwiązanie. Tego typu ogrzewanie jest bardzo łatwo dostępne. Ponadto nie musimy tutaj nawet posiadać kominów, ani magazynu, co sprawia, że nie musimy się szczególnie starać i pilnować wszystkich spraw związanych z ogrzewaniem domu. Do tego jeszcze wykorzystując energię elektryczną oczywiście nie zanieczyszczamy środowiska.
Drugim najczęstszym rozwiązaniem są systemy grzewcza, wykorzystujące węgiel.
Tutaj ceny są dla nas bardzo korzystne i możemy rzeczywiście sporo zaoszczędzić, w porównaniu do innych systemów. Jednak tutaj potrzebujemy mieć odpowiednią ilość miejsca, w naszym domu, w którym składować będziemy materiał.
Samo dostarczenie węgla do nas wiąże się z dodatkowym kosztem, usuwanie odpadów, które powstają też wymaga od nas ingerencji, spalanie wymaga niesutannego nadzoru. Chęć zastosowania w naszym domu zwiększa też całkowitą inwestycję, ponieważ tutaj musimy posiadać już komin.


read more