Kiedy zabieramy się za budowę, to prawdopodobnie podczas takiego procesu współpracować będziemy z różnymi ludźmi. Zaczynając od architektów, projektantów, a na ekipie budowlanej kończąc. Za każdym razem będziemy musieli wiedzieć co leży w zakresie kompetencji danej osoby, a o co troska jest już naszym zadaniem. Jedną z osób, z którą z pewnością będziemy współpracować już w czasie budowy jest kierownik budowy. Co to za funkcja? Kim ktoś taki się zajmuje?
Nie trudno się domyślić, że kierownikiem na ogół jest osoba, która stoi na czele całej grupy. To każdy będzie mógł powiedzieć. Jednak co tak naprawdę należy do jego zakresu obowiązków?
Pierwsze co musisz wiedzieć to to, że to w właśnie w zakresie obowiązków kierownika budowy leży zadbanie o wszystkie formalności. Jest on również osobą, którą możemy obciążyć odpowiedzialnością za wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Ważne jest też to, że kierownik na ogół będzie osobą, której rzeczywiście możemy zaufać, gdyż nigdy nie staje się nim osoba przypadkowa. Wymogi tutaj są z pewnością wysokie. Jego wykształcenie i doświadczenie jest dokładnie uregulowane w prawie budowlanym. Taki człowiek musi mieć co najmniej 5 lat doświadczenia w budownictwie w przypadku jeżeli ma średnie wykształcenie. Natomiast jeżeli posiada wykształcenie techniczne lub kierunkowe, wystarczy, że będą to dwa lata. A to jeszcze nie wszystko. Aby dostać odpowiednie uprawnienia osoba taka będzie musiała zdać egzamin w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Prawo reguluje też dokładnie zakres obowiązków kierownika. Aby mądrze podejść do tematu, warto przed podjęciem współpracy dokładnie zapoznać się z umową, którą decydujemy się podpisać. Tam powinny być zawarte wszystkie istotne kwestie. W takiej umowie możemy też dodatkowo poszerzyć kompetencje kierownika naszej budowy. Czasem może to być bardzo korzystne posunięcie.


read more

To co dzieje się dziś ze światem jest niesamowite. Nieustanny rozwój technologii sprawia, że mamy dostęp do coraz lepszych, coraz nowocześniejszych rozwiązań, które ułatwiają nasze życie coraz bardziej. I sami widzimy, że to co jeszcze kilka lat temu wydawało się nam być od nas odległe o miliony lat świetlnych, dziś jest na wyciągnięcie ręki. Dziś coraz więcej rzeczy staje się dla nas absolutną normą. A jeżeli coś pojawia się wszędzie, to pojawia się wszędzie. I oczywiście nie może ominąć budownictwa. Tak więc i tutaj pojawił się ten trend. Z roku na rok powstaje coraz więcej domów inteligentnych. Domy inteligentne, jak sama nazwa mówi są inteligentne. Zatem ułatwiają nasze codzienne życie, na ile mogą. Oczywiście jakieś super nowe robiące niemal wszystko za nas roboty albo jeszcze nie powstały, albo są dostępne za jakąś kolosalną cenę. Niemniej jednak jest to rozwiązanie z pewnością bardzo futurystyczne. Mimo wszystko mamy dostęp do coraz większej ilości świetnych rzeczy. Nasze domy jeżeli są inteligentne, to prawdopodobnie wykorzystują technologie BMS tzn. Building Management System. Jeżeli nie taką, to jest jeszcze IBMS – Integrated Building Management System lub IIBMS, co oznacza Intelligent Integrated Building Management System. Instalacje, które są zawarte w takich systemach mają sterować pracą wielu urządzeń w naszym domu bez żadnej naszej ingerencji. Głównym w ogóle celem, dla którego ludzie mogliby chcieć wdrażać takie systemy do swojego domu jest uzyskanie genialnych wyników pod względem energooszczędności. Jak widać wraz z upływem czasu, będziemy mogli spotkać coraz więcej domów, które będą korzystać z tych technologii. Mimo, że jest to już dostępne, to jeszcze wciąż nie powszechne. To już jest kwestia czasu. Z pewnością jednak nie potrwa to długo, bo taki system zdecydowanie broni się sam.


read more

W architekturze istnieje mnóstwo różnych stylów. Każdy ma swoje indywidualne cechy charakterystyczne. Kiedy wybieramy jakiś dla siebie warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Mimo, że mówi się, że wygląd to tylko wygląd, liczy się funkcjonalność, to jednak mieszkanie w domu, który wziualnie nam się nie podoba przyjemnością nie będzie. Dlatego musimy koniecznie znaleźć coś dla siebie.
Jednym z bardzo popularnych ostatnio stylów jest styl nowoczesny. Cechuje się on przede wszystkim prostymi liniami i geometrycznymi kształtami. Kolory takiego domu są na ogół ciemne. Przeważają tu odcienie czerni, brązu, granatu, szarości. Ponadto jest tu mnóstwo szkła. To ono robi największe wrażenie. Okna tutaj rozciągają się od podłogi, aż po sufit. Sprawiają zatem, że pomieszczenie są bardzo doświetlone, w dzień wygląda to naprawdę świetnie. Najlepiej kiedy dom taki stoi w ciekawej okolicy, gdzie wokół rozciągają się ładne widoki. Wówczas okna uwydatnią wszystkie pozytywne cechy otoczenia. W domu tym najlepiej odnajdą się osoby, które lubią trochę styl minimalistyczny. Tutaj bowiem znajdzie się tylko to, co powinno. Z racji tego, że dom taki stawia przede wszystkim na funkcjonalność, tutaj znajdą się tylko rzeczy, które swoją obecnością wnoszą coś więcej niż tylko walory estetyczne. Dom taki ma być przejrzysty, klarowny i to właśnie to ma być widoczne na pierwszy rzut oka. Sprawia trochę takie wrażenie, jakby nie miał zupełnie nic do ukrycia. W domu takim łatwo jest wdrożyć nowoczesne technologie. Jeżeli zdecydujemy się na budowę właśnie czegoś takiego, to zapewni nam to w pewien sposób oryginalność. Dziś wciąż większość domów, które już istnieją, są zbudowane w stylu raczej tradycyjnym. Dzięki temu, że my wybierzemy inne rozwiązanie, z pewnością wyróżnimy się z tłumu, a dom taki da nam poczucie prestiżu i zorganizowania.


read more

Paleta kolorów, którą możemy wykorzystać w przypadku wykończenia swojego domu jest naprawdę ogromna. Wybranie jednego koloru spośród tak olbrzymiej ich ilości może nie należeć do najłatwiejszych rzeczy. Tymbardziej, że duża część z nich różni się od siebie tylko nieznacznie. Prawdziwą sztuką jest dobranie koloru tak, by podkreślił wszystko, co w naszym domu jest najlepsze, a ukrył to, czym chwalić się nie chcemy. Możemy tu wykorzystać grę światła i uzyskać bardzo ciekawy efekt. Na przykład w sytuacji, gdy wybierzemy kolor zupełnie bez wyrazu, nasz dom będzie wyglądał tak samo. Będzie po prostu szary i nudny. Natomiast jeśli wybierzemy kolor zbyt intensywny, krzykliwy i rzucający się w oczy, to jedyny efekt jaki możemy uzyskać, to skuteczne straszenie sąsiadów.
Przede wszystkim, dobranie odpowiedniego koloru będzie wymagało od Ciebie pewnego zmysłu estetyki. Warto pamiętać, by odpowiednio go dobrać do stylu i wieku naszego domu. Jeżeli przykładowo powstał już wiele lat temu i ma styl raczej historyczny, to pomalowanie go w stylu bardzo nowoczesnym może wyglądać bardziej komicznie niż jakkolwiek inaczej. Wszystko musi wzajemnie ze sobą współgrać. Dobrze jest też zasugerować się tym, jakie kolory dominują w naszym sąsiedztwiem. Dom ma być w harmonii z otoczeniem. Dlatego dobrze jest dobrać kolor z podobnej gamy kolorystycznej. Może to być najczęściej powtarzający się kolor, ale w innym odcieniu, który ciekawie nas wyróżni albo kolor zupełnie inny, pozostający jednak we współbrzmieni z tym, co jest wokół. Świetnym pomysłem jest też pomalowanie koloru na odcienie, znajdujące się w naturze. Różnego rodzaju zielenie, ciepłe zielenie, limonkowe zielenia, żółcie, beże, brązy, sprawdzą się na pewno świetnie. Zawsze możemy się poradzić fachowca, albo nawet doradcy klienta w sklepie, w którym chcemy dokonać zakupu. Ci ludzie powinni znać się na rzeczy.


read more

W budowie domu są pewne sprawy, które wymagają szybkiej decyzji oraz takie, nad którymi możemy się zastanawiać niemal bez końca. W zależności od ważności może to wyglądać różnie. Jedną z rzeczy, o której musimy wiedzieć już na początku jest to ile pięter powinien mieć nasz dom. Potrzebujemy to wiedzieć już na etapie kupowania lub tworzenia projektu. Z tym co prawda często jest różnie. Na przykład bardzo często zdarza się, że to ile pięter będzie miał mieć nasz dom jest narzucone już z góry. Na przykład mówi o tym plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego bardzo ważne jest, by z nim się zapoznać jeszcze zanim na dobre przejdziemy do rzeczy. Chyba przyznasz, że głupio byłoby kupić projekt domu, którego później i tak nie będziemy mogli wykorzystać. Taką informację zawsze otrzymamy w odpowiednim urzędzie w naszej okolicy. Ilość pięter to tak naprawdę prosta sprawa. Każdy ma swoje określone preferencje i na ogół nimi się kierujemy. Często jednak nawet nie jesteśmy w stanie uzasadnić tego, dlaczego myślimy w taki właśnie sposób i dlaczego jedno rozwiązanie uważamy za bardziej słuszne od innego. Bądźmy szczerzy, na ogół są to tylko jakieś stereotypu lub przekazywane z dziada pradziada mądrości ludowe, co zresztą wychodzi na jedno. Dlatego dziś właśnie powinniśmy trochę ruszyć głową, pomyśleć logicznie i wybrać rozwiązanie, które wydaje się nam praktyczne, a nie najlepsze, bo tak i koniec kropka. Tak też właśnie wielokrotnie dom jednopiętrowy wbrew powszechnie panującemu przekonaniu jest bardziej ekonomiczny i bardziej praktyczny. To już mało kto widzie. Przede wszystkim nagrzanie takiego domu trwa znacznie krócej. Kwestia izolacji też jest tutaj dużo łatwiejsza. Budowa trwa dużo krócej, a powierzchnia pomieszczeń mieszkalnych może być równie wielka jak w domu wielopiętrowym. Także dom taki jest uniwersalny i elastyczny pod względem upływu czasu. Na przykład jeżeli chcemy się wprowadzić i mieć spokój już na długo dom taki posłuży nam idealnie. Kiedy budujemy na lata warto mieć na uwadze nie tylko nasze potrzeby w dniu dziesiejszym, ale również te za kilka i kilkadziesiąt lat, bo one na pewno będą się zmieniać. A warto zwrócić uwagę na to, że tutaj skutecznie się zabezpieczamy przed jakimikolwiek problemami z poruszaniem się. W końcu w domu nie ma schodów, są wygodne przejścia pomiędzy pomieszczeniami i znacznie podnosi to nasz komfort życia.


read more