Można powiedzieć, że nadeszła moda na ekologię. Staramy się ekologicznie żyć, mieć ekologiczne wszystko, co tylko takie być może. Oczywiście trend ten nie mógł opuścić i budownictwa. Tutaj ekologia jest niezwykle ważna i bardzo dla nas opłacalna. Domy ekologiczne są dużo bardziej energooszczędne, to dlatego też każdy stara się dążyć do takiego rozwiązania. Jednak, aby nasz dom mógł być oficjalnie nazwany ekologicznym, będzie musiał spełniać całkiem sporo dodatkowych wymagań, które są naprawdę wysokie.
Aby w pełni świadomie wprowadzać nowoczesne ekologiczne rozwiązania w naszym domu, najpierw upewnijmy się na ile jest to dla nas opłacalne. Możemy w tyl celu skorzystać z tak zwanych kalkulatorów energii, których w Internecie znajdziemy mnóśtwo. Taka aplikacji policzy dokładnie ilość energii, jaką zużywa nasz dom w normalnej, tej nieekologicznej wersji, a ile będzie zużywał po wprowadzeniu zmian. Tutaj też podsumowane będą całkowite koszty i oszczędności wszystkiego. Dlatego też warto się już na początku upewnić czy gra jest warta świeczki. To w zasadzie tylko formalność, bo w większości przypadkków zdecydowanie jest.
Dążąc do dobrych wyników i ekologii, w pierwszej kolejności powinniśmy prawidłowo zadbać o izolację naszego domu. Jeżeli tutaj wszystko będzie zrobione jak należy, mamy wielkiego plusa. Jest to tak ważne z tego względu, że odpowiada za cyrkulację powietrza w naszym domu oraz to jak szybko z niego ucieka ciepło, lub wlatuje zimno w zimie. Jeżeli o to zadbamy, koszty ogrzewania całego domu odczuwalnie spadną. Warto przyglądnąć się oknom, drzwiom i stropom w szczególności. Ściany w miejscu ich stykania się z sufitem też są nie zawsze tak szczelne, jak powinny. Możemy to naprawić. Wszystko możemy załatać specjalną izolacją, której koszt nie jest wielki, a zaoszczędzimy dzięki niej tyle, że i tak momentalnie się zwróci. Używaj też żarówek o niskiej mocy. One pomogą Ci zaoszędzić jeszcze więcej. Możesz także zamontować czujniki ruchu wewnątrz i na zewnątrz domu. Wówczas światło nie będzie się świeciło wtedy, kiedy nie do końca jest nam to potrzebne. Jeśli mądrze do tego podejdziemy, to zainwestowanie w ekologiczne rozwiązania w naszym domu, może się okazać genialną decyzją.


read more

Typ garażu, który będziemy chcieli zastosować w naszym domu nie jest sprawą bez znaczenia. Ma on duży wpływ na wygodę naszego codziennego życia oraz bezpieczeństwo. Jest wiele bardzo różnych rodzajów garaży. Wybór jest duży. Aczkolwiek dwie ogólne odmiany to garaż wolnostojący oraz wbudowany w bryłę domu. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Tym razem zastanówmy się konkretnie na garażu wolnostojącym. Czy warto się na niego zdecydować? Dlaczego tak? Dlaczego nie?
Oczywiście to czy ta forma się dla nas sprawdzi czy nie, zależy już konkretnie od naszych potrzeb i preferencji. Garaż wolnostojący jest przeznaczony głównie dla osób, które potrzebują mieć w nim dużo miejsca. Tutaj możemy bowiem zorganizować sobie powierzchnie jak tylko i chcemy i wcale nie martwi nas to, że zabieramy metraż swojego domu. Jest to w końcu oddzielny budynek. Jeżeli w garażu chcesz przechowywać dużo rzeczy, materiałów, urządzeń itd., to jest to dobra droga. Także sprawdzi się on dla Ciebie, gdy jesteś typem majsterkowiczach i lubisz zamknąć się czasem w spokoju i oddać czynnościom technicznym. Jeżeli odpowiednio do tego oddalisz od domu taki garaż, to masz niemalże pewność, że nikomu nie będzie chciało się do Ciebie wciąż przychodzić „poprzeszkadzać”. Jest to z pewnością duży plus, gwarantujący nam możliwość pełnego skupienia na pracy. Ponadto, dzięki temu, że nasz garaż nie mieści się w domu, mamy dużo większe bezpieczeństwo. W końcu w przypadku przechowywania tam substancj łatwopalnych lub o intensywnym zapachu, mamy pewność, że nie dostaną się do naszego domu i nie będą nam tym samym zagrażać.
Nie ma jednak tak dobrze. Wszystko musi mieć swoje minusy i tak samo jest tutaj. Kiedy nasz garaż jest oddalony od domu, może to dla nas stanowić pewnego rodzaju problem. Jeśli zrobimy duże zakupy, będziemy je wówczas musieli nosić na duże odległości. Tak samo w przypadku deszczu, burzy, śniegu. Jednak to są już szczegóły i wielu z nas nie będą pewnie przeszkadzać.


read more

Budowa domu jest dużym przedsięwzięciem. I każdy to wie. Wiadomo, że nasz budżet jest ograniczony i w związku z tym będziemy musieli pójść na wiele kompromisów. Często nie wiedząc dokładnie co jest ważne, a co nie, pójdziemy na nie nie w tym miejscu, w k tórym powinniśmy. I na tym ucierpi jakość całej konstrukcji. Warto więc już na początku naszego planowanie wziąć pod uwagę to czego potrzebujemy i porównać to z naszym budżetem. Często koszty przerażają nas dużo bardziej niż powinny właśnie z tego powodu, że dokładamy mnóstwo niepotrzebnych nam rzeczy. Powinniśmy zatem na to uważać. Również nasz budżet powinien być bardzo sprecyzowany. Nie mówmy, że przeznaczymy około iluś tam tysięcy na daną rzecz. „Iluś” na ogół kończy się źle. I wynosi więcej niż powinno. Określmy to dokładnie. 5792 złote na to 39871 tysięcy na tamto. Może to już skrajny przypadek, aczkolwiek bardzo słuszny i zdecydowanie pomoże nam nie przekraczać granic. Niby taka głupota, ale zmienia całą sprawę diametralnie. W końcu to te wszystkie głupoty jak nam się wydaje później łączą się w wielką całość i staczają nas na dno. Warto od samego początku dbać i pilnować kaźdej z nich. Ponadto w dalszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę funkcjonalność całego domu. Może się okazać, że nie do końca potrzebne nam jest 10 łazienek i 5 kuchni. Myślmy więc zanim coś zrobimy. Ponadto jeżeli już zabieramy się za umeblowanie to warto wiedzieć, że tu liczy się szczególne zadbanie o pomieszczenia reprezentatywne. Jeżeli mamy jakieś miejsce, w którym i tak nie będziemy często przebywać, ani też gości prowadzić tam nie będziemy, to śmiało możemy sobie odpuścić dbanie o każdy szczegół. Nie bądźmy obsesyjni. Wyłożenie drogimi płytkami salonu może okazać się genialnym posunięciem i każdy gość który nas odwiedzi zrobi wielkie WOW, ale jeżeli to samo zrobimy w piwnicy czy pralni, to chyba nie do końca mądrze podeszliśmy do tematu. Oczywiście, jeżeli masz wielki budżet, to kto Ci zabroni. Ale gdybyś miał, to byś tego nie czytał. Więc pamiętaj – nie wykładaj marmurem piwnicy. I weź sobie to do serca.


read more

Dach jest bardzo istotną częścią naszego domu. W znaczącym stopniu decyduje o jego ostatecznym wizerunku. Dlatego też wybierając odpowiednie pokrycie, bierzemy bardzo pod uwagę jego wygląd, to jak będzie się prezentowało i jaki obraz naszego domu stworzy. Nic dziwnego. Każdy chce żeby jego dom robił wrażenie. Jednak w przypadku dachu warto jest jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz, która chyba niestety często traktujemy trochę po macoszemu. Jest to sam materiał z jakiego zostanie wykonany taki dach. Jego rodzaj, jakość, sposób wyprodukowania wpływa na poprawną izolacyjność naszego domu, ta na jego energooszczędność, ta na wysokość rachunków, a ta na nasz ostateczny budżet. Jak widać sprawa jest warta rozważenia.
Najważniejsze, by materiał był trwały i odporny na różne warunki pogodowe, którym będzie musiał sprostać. Jeżeli będzie stała za nim słaba jakość, nieprawidłowy montaż, niepoprawna izolacja, to może się to dla nas źle skończyć. Przede wszystkim może się okazać, że do naszych pomieszczeń będzie przeciekał deszcz, co znacznie obniży nasz komfort życia. Dlatego kładąc na dachu odpowiednie pokrycie warto jest pamiętać, że sam materiał to może być za mało. Będziemy potrzebowali jeszcze dodatkowych produktów, które pomogą nam się skutecznie zabezpieczyć przed takimi ekstremalnymi sytuacjami.
W tym celu najczęściej wykorzystuje się papę i membranę dachową. Papa na przykład jest materiałem bardzo trwałym, odpornym nawet na trudne warunki pogotowe i bardzo mocne wiatry. Nie straszne są jej też promienie UV, ani różne szkodniki. Jej montaż wymaga specjalistycznych umiejętności i zdecydowanie będziemy musieli zatrudnić, kogoś, kto tym się zajmie.
Membrana dachowa z kolei przede wszystkim charakteryzuje się niesamowitą izolacją wodną oraz przepuszczaniem pary wodnej. Świetnie izoluje nasz dom i utrzymuje w nim ciepło. Kiedy membrana będzie przepuszczała parę wodną, nie będziemy musieli dodatkowo instalować wentylacji, więc jest to jej genialna wartość dodana. Najlepiej sprawdzi się na dachach o pochyleniu powyżej 20 stopni.


read more

Każdy z nas buduje dom w jakimś celu. Jest on jasny, klarowny i jeszcze na początku swobodnie potrafimy go nazwać. Jeśli jednak zaczynamy zagłębiać się w ten temat i dostrzegamy jak wiele różnych możliwości jest do wyboru w tym temacie, szybko tracimy go sprzed oczu. Różnego rodzaju strategie marketingowe, gratisy, bonusy, wszystko to ma na celu pokazać nam jak bardzo niezbędna dla nas jest coś, co tak naprawdę takie nie jest. Łatwo jest się pogubić i rzeczywiście zacząć tak myśleć.
Jednak automatycznie sama tego świadomość sprawia, że stajemy się odrobinę bardziej czujni. I o to chodzi. Wybór odnośnie różnego rodzaju produktów jest olbrzymi. Często wszystko nam się miesza i idziemy na kompromis zupełnie nie w tych miejscach, w których powinniśmy to zrobić. Jakość w budowie jest bardzo ważna. Jednak są elementy naszego domu, w wyborze których powinna ona być kluczowym kryterium, a są też te elementy, w przypadku których nie ma większego znaczenia. Cały problem polega na tym, że często zachęceni różnego rodzaju propozycjami i uśmiechem sprzedawcy kupujemy jakieś totalne błachostki, które nie robią nic innego poza tylko pochłanianiem naszych pieniędzy. Później okazało się, że nagle nasz budżet gwałtownie się pomniejszył i żeby w ogóle ze wszystkim jakoś się pomieścić będziemy musieli zrezygnować z jakości rzeczy, w przypadku których ta jakość gwarantuje nam bezpieczeństwo. Warto pamiętać o tym, by dokonując jakichkolwiek decyzji myśleć. I to intensywnie myśleć, a na pewno lepiej wyjdziemy na tym, niż na kupowaniu w ogromnych ilościach pod wpływem emocji. Dobrze jest też już na samym początku, jeszcze przed wybraniem się na zakupy zrobić listę wszystkich rzeczy, które właśnie będziemy kupować i dokładnie opisać ich potrzebne i kluczowe parametry oraz budżet, jaki jesteśmy skłonni na to przeznaczyć. I później koniecznie tego się trzymajmy. Jest to jedyny uniwersalna i zawsze działająca metoda. Wystarczy tylko trochę silnej woli.


read more