Kiedy chcemy wybudować swój dom, to oczywiście musimy mieć przestrzeń, w której chcemy to zrobić. Potrzebna jest nam działka. To jaka będzie nasza działka w olbrzymi sposób wpłynie na ostateczny wygląd naszego domu. Dlatego, jeżeli samodzielnie wybieramy naszą działkę, warto to zrobić w sposób przemyślany. Tak naprawdę nie ma tutaj dobrych i złych działek. Wszystko zależy od tego, jaki dom chcemy postawić. Dzisiejsza technologia umożliwia postawienie domu nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Możemy wybudować coś, co wygląda naprawdę świetnie nawet na działce o niezwykle małej powierzchni. Jeżeli nasza działka jest mała, to oczywiście odpada budowa domu parterowego. Za to będziemy musieli tutaj pójść na wysokość. Im więcej pięter tym lepiej. Dobrze jest też, by dom taki miał piwnicę i poddasze użytkowe, które będzie stanowiło dla nas dodatkową przestrzeń na różnego rodzaju pomieszczenia. Jeżeli z kolei na przykład nasza działka jest całkiem spora, jednak problemem jest jej niestandardowy kształt, to możemy również szukać innych rozwiązań. Na przykład ten typ działki jest można powiedzieć idealnie stworzony pod domy parterowe. Tutaj będziemy mogli wybudować naprawdę świetny taki dom, który będzie wyglądał niezwykle. Ważne, by przed samym zakupem działki zapoznać się z samym planem zagospodarowania przestrzennego, jaki na niej obowiązuje. Będzie on nas w pewnym stopniu ograniczał, więc ważne by wiedzieć w jakich aspektach. Plan taki możemy znaleźć w odpowiednich urzędach i możemy go spokojnie dostać nawet nie będąc jeszcze właścicielem działki. Kiedy już mamy działkę, to właśnie do niej będziemy musieli dopasować odpowiedni projekt domu. Nigdy nie możemy działać na odwrót. Jeżeli najpierw wybierzemy projekt, a potem działkę, możemy źle na tym wyjść. Dlatego dokonując pierwszego wyboru w prawidłowej kolejności miejmy na oku wszystkie konsekwencje, jakie wybór określonej działki niesie.


read more

Kiedy zabieramy się za budowę własnego domu, to pierwsza rzecz, której będziemy potrzebować, oczywiście zaraz po działce, to jego projekt. Bez nie go nie zrobimy nic, Tutaj możliwości są dwie. Możemy albo zaprojektować taki projekt razem we współpracy z architektem, który wszystko dostosuje do naszych indywidualnych potrzeb i będziemy mogli mieć pewność, że taki sam dom nigdzie się nie powtórzy, albo możemy zakupić projekt już gotowy. Dlaczego ta druga opcja może być czasem korzystniejsza? Po pierwsze, zdecydowanie ze względów ekonomicznych. Oczywiste jest to, że osobista współpraca z projektantem, poświęcenie nam jego czasu będzie kosztować dużo więcej. Projekty możemy dostać już dawno gotowo w dużo niższych cenach. Tutaj zawsze istnieje jakieś ryzyko, że nasz sąsiad możę kiedyś wykupić dokładnie taki sam projekt i co za tym idzie, będziemy mieszkać w takich samych budynkach. Zakup gotowego domu nie gwarantuje nam oryginalność, ale przecież nie dla każdego to się liczy, a już szczególnie w sytuacji gdy jego budżet jest mocno ograniczony. Możemy już od samego początku zacząć oszćzedzać i jest to mądry krok. Inna ważna kwestia to czas otrzymania takiego projektu. Stworzenie nowego zupełnie od zera trwa dużo dłużej. Gotowy projekt domu możemy dostać już w kilka dni i od razu przejść do jego realizacji. Warto jest tu jednak pamiętać o czymś takim jak proces adaptacji, którego będziemy musieli dokonać w każdym przypadku. Tutaj właśnie będą wprowadzane ewentualne zmiany w naszym projekcie, ostateczne dopasowanie go do naszych potrzeb i planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego, aby to nam się opłacało musimy przemyśleć to na samym początku. Jeżeli będziemy tu wprowadzać zbyt wiele zmian, to wówczas koszt takiej adaptacji przestanie być dla nas korzystny. Im więcej zmian tutaj wprowadzimy, tym większa czeka nas cena. Czasem nawet już bardziej może się opłacić zakup nowego projektu niż diametralna przeróbka już istniejącego.


read more

Prawo budowlane reguluje mnóstwo rzeczy związanych z naszą budową. Musimy się dostosować do pewnych norm, wymogów i prowadzić wszystko w zgodzie z nimi, jeśli chcemy uniknąć kar. Jedną z rzeczy, której posiadanie zostało w taki sposób narzucone jest dziennik budowy. Dużo się o nim mówi. Jednak o co tu tak naprawdę chodzi?
Dziennik budowy to pewnego rodzaju dokument, w którym w miarę rozwoju naszej budowy, będą na bieżąco umieszczane informacje na temat tego jak ona przebiega. Pojawia się tu wpis o wszystkich zmianach, które zostały wprowadzone na konkretnym etapie. Na podstawie takich pojedynczych wpisów ocenia się ostatecznie, czy cały proces przebiega zgodnie z planem, z normami, z projektem i czy przypadkiem nie pojawiły się nigdzie błędy.
Prawdę mówiąc prowadzenie dziennika nie jest już na naszej głowie. Powienien o niego zadbać kierownik budowy. On samodzielnie będzie wpisywał w nim informacje o przebiegu prac. Jego obowiązkiem jest także przechowywanie dziennika zawsze na placu budowy. Musi bowiem być zawsze dostępny dla osób, które mają uprawnienia do dokonywania w nim wpisów. A są to: projektanci, geodeci, inwestor, inspektorzy nadzoru inwestorskiego, inspektorzy sanitarni, inspektorzy pracy, konserwatorzy zabytków i krajobrazu. Dziennik pomaga dostrzec ewentualne nieprawidłowości. Zadaniem kierownika jest natychmiastowe przerwanie prac, w momencie, w którym zauważy, że coś jest nie tak. Jeżeli dziennik nie będzie prowadzony prawidłowo, w przypadku kontroli kara taka zostanie nałożona właśnie na kierownika budowy. Aczkolwiek dziennik musimy zdobyć my. Dostaniemy go w odpowiednim urzędzie, jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Wpisy w dzienniku muszą pojawiać się z częstotliwościa codzinną, każdy na osobnej stronie i skopiowany. To właśnie na podstawie dziennika budowy będziemy mogli później uzyskać zgodę na zamieszkanie w budynku.


read more

Kiedy się wyprowadzamy, czeka nas mnóstwo decyzji. Oczywiście będziemy musieli zdecydować o tym, jak ma wyglądać nasz dom, co w nim być i tak dalej. Ale tak naprawdę na początku i tak będziemy musieli wybrać miejsce. Lokalizacja naszego domu ma bardzo duże znaczenie statystyki mówią, że ludzie którzy zdecydowali się nawet na gorszy jakościowo dom w dobrej lokalizacji, są z niego później dużo bardziej zadowoleni niż ci, którzy wybrali super luksusowy budynek na uboczu. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie ważne miejsca, do których będziemy potrzebowali się regularnie dostawać. Jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników. Jeżeli nasza codzienna trasa będzie rozciągać się przez całe miasto, to prawdopodobnie możemy w ostatecznym rozrachunku wcale nie być tak zadowoleni, codziennie stojąc w korkach. Lokalizacja jest niesamowicie ważna. Nie możemy tego bagatelizować. Ponadto zwrócić jeszcze uwagę musimy na dostępność do wszystkich ważnych miejsc, na dostępie do których nam zależy lub może nam zależeć w przyszłości. Zobaczmy gdzie znajduje się najbliższa szkoła, przedszkole, supermakety, apteki, przystanki autobusowe czy tramwajowe, szpitale, przychodnie zdrowia i wszystko inne, co będzie nam potrzebne. Powinniśmy też zebrać pewne wiadomości o wybranej okolicy. Najlepiej jest poznać opinie mieszkańców. Oni bowiem najlepiej wiedzą jak tu się mieszka. Zapytajmy ich co im się podoba najbardziej w danym miejscu, co przeszkadza, co chcieliby zmienić i czy są zadowoleni z tego miejsca czy żałują, że podjęli taką decyzję? To będą dla nas zawsze bardzo cenne wskazówki, które powinniśmy mieć na uwadzę, podejmując ostateczną decyzję. Ponadto pewne cechy otoczenia będą miały wpływ na to na co władze miasta będą zwracać uwagę. Na przykład fakt, że w pobliżu jest dużo szkół, będziemy wpływał na to, że automatycznie będą dokładane wszelkie starania ku temu, by okolica ta była możliwie jak najbezpieczniejsza.


read more

O wiele szczegółów musimy zadbać, gdy budujemy dom. Kiedy wreszcie przychodzi ten moment, że możemy skupić się na wnętrzach, jesteśmy wniebowzięci. Jednak jak się okazuje, tutaj też trzeba być dość czujnym i wiedzieć czego się chce. Jednym z najistotniejszych elementów naszego domu, który znajduje się już wewnątrz niega są schody. Wydawać by się mogło, że schody to nic takiego, ważne żeby jakieś były. A jednak odgrywają one dość znaczącą rolę i powinniśmy je dobrać w odpowiedni sposób. Oczywiście jedną z ważniejszych zasad jest to, by pasowały do wnętrz naszego domu, a w szczególności do pomieszczenia, w którym się znajdują. Muszą zdecydowanie pasować kolorystycznie, ale także powinny być dopasowane stylem. Wtedy wprowadzimy w naszym domu harmonię, na której zapewne nam zależy. W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na balustradę naszych schodów, z jakiego materiału jest wykonany, w jakim kolorze, na ile pasuje do reszty schodów. Oczywiście na ogół z tym nie będzie problemu, w końcu produkt, który możemy znaleźć w sklepach ma być już odpowiednio dopasowany. Jednak często możemy skorzystać z opcji samodzielnego zaprojektowania własnych schodów i jest to całkiem opłacalne. Wtedy należy pamiętać, by zrobić to mądrze. Jeżeli chodzi o samo rozplanowanie stopni, to tutaj także jest kilka bardzo ważnych zasad, które zawsze się sprawdzą pod kątem bezpieczeństwa i funkcjonalności. Jeżeli nasze schody będą mieć więcej niż 17 stopni, gdzieś pomiędzy nimi należy rozmieścić biegi i spoczniki. Szerokość takich spoczników musi mieć co najmniej 80 centymetrów, ale oczywiście im są większe, tym wygodniejsze, zatem nie ma tu górnych granic. Jest też zasada odnośnie wysokości stopni wewnątrz domu. Przyjmuje się, że odległość pomiędzy nimi w takim przypadku może wynosić maksymalnie 19 centymetrów, ewentualnie 20 centymetrów, jeżeli jest to wejście do piwnicy.


read more