Dach to ważny element naszego domu. Od jakości jego wykonania będzie zależało nasze bezpieczeństwo, izolacja całego domu oraz mnóstwo innych rzeczy. Warto jest dobrze zastanowić się nad tym z czego chcemy, aby nasz dach był wykonany, bo nie jest to jakiś tam szczegół, a naprawdę istotna sprawa. Pokryć dachowych na rynku jest mnóstwo. O popularnych mówić nie trzeba, bo są popularne i każdy o nich wie. Natomiast inaczej sytuacja wygląda w przypadku dachów alternatywnych. Są rzadziej stosowane, mało kto wie o nich coś więcej. A szkoda, bo często są naprawdę genialnym rozwiązanie.
Pierwszym alternatywnym materiałem dachowym jest strzecha. Strzecha to trzcina. Z niej możemy mieć dach. Kiedyś dach taki robiono po prostu z siana. Jednak rozwiązanie to nie do końca się sprawdziło, głównie dlatego, że był to materiał bardzo łatwopalny. Dzisiejsza trzcina jest nieporównywalnie bezpieczniejsza. Do tego jeszcze impregnuje się ją dodatkowymi środkami ogniochronnymi, a zatem bezpieczeństwo mamy gwarantowane. Dachy ze strzechy mają świetną jakość. Materiał ten jest bardzo wytrzymały na różnego rodzaju grzyby, gryzonie czy inne szkodniki. Dodatkowo zapewniają nam świetne parametry cieplne. Nie potrzebne będzie nam tu zatem żadne dodatkowe ocieplanie. A powód, dla którego dach ten pojawia się na naszych domach jest bardzo prosty. Materiał taki kosztuje bardzo dużo i może znacznie nadwyrężyć nasz budżet. W związku z tym nie każdy może sobie na niego pozwolić. Dach trzcinowy może wytrzymać nawet 100 lat.
Inną opcją są dachy drewniane. Dokładnie są to gonty drewniane. Jest to też dość drogi materiał, co również uzasadnia jego brak popularności. Jednak dach taki potrafi prezentować się świetnie, a drewno pełni rolę skutecznego izolatora.
Ciekawą alternatywą jest także dach z wiórków osikowych. Takie rozwiązanie jest już tańsze. Jego istotnym plusem jest z pewnością to, że materiał taki ma bardzo niewielką wagę, dzięki czemu nie będzie stanowił dodatkowego obciążenia dla domu.