Budując dom trzeba mieć na uwadze mnóstwo rzeczy. Jako iż nie mieszkamy w Afryce, jedną z bardzo ważnych kwestii jest sposób ogrzewania naszego domu. Rozwiązań jest sporo. Musimy jasno określić, czego szukamy, aby podczas poszukiwań zwracać uwagę na odpowiednie parametry i uzyskać w rezultacie rozwiązanie dla nas optymalne. Trzeba pamiętać, że ogrzewanie to nie jest jednorazowa inwestycja, którą po zakupie po prostu będziemy sobie mieć. Tutaj pojawiają się regularne opłaty. Dlatego dokonując wyboru, pamiętajmy o tym, że jeśli zaoszczędzimy teraz, to i tak dopłacimy w dłuższej perspektywie czasu i że nie warto jest w tym miejscu rezygnować z jakości. Tak naprawdę największy wpływ na ostateczne wydatki, które będziemy ponosić na ogrzewanie ma ciepłochronność całego budynku, a także typ paliwa, którego będziemy używać w naszym piecu.
Obniżyć koszty możemy na przykład wtedy, gdy za pomocą naszych urządzeń będziemy mogli szybko i skutecznie regulować temperaturę w naszych pomieszczeniach. Nasz cały system grzewczy powinien ponadto posiadać własne sterowniki, które będą pilnować też poziomu nagrzania całego domu. Źródłem energii w poszczególnych systemach mogą być różne materiały. Są to między innymi energia elektryczna, gaz płynny, gaz ziemny, olej opałowy, ekogroszek, biomasa, drewno i inne.
Jeżeli korzystamy z energii elektrycznej, to jest to prawdopodobniej najwygodniejsze rozwiązanie. Tego typu ogrzewanie jest bardzo łatwo dostępne. Ponadto nie musimy tutaj nawet posiadać kominów, ani magazynu, co sprawia, że nie musimy się szczególnie starać i pilnować wszystkich spraw związanych z ogrzewaniem domu. Do tego jeszcze wykorzystując energię elektryczną oczywiście nie zanieczyszczamy środowiska.
Drugim najczęstszym rozwiązaniem są systemy grzewcza, wykorzystujące węgiel.
Tutaj ceny są dla nas bardzo korzystne i możemy rzeczywiście sporo zaoszczędzić, w porównaniu do innych systemów. Jednak tutaj potrzebujemy mieć odpowiednią ilość miejsca, w naszym domu, w którym składować będziemy materiał.
Samo dostarczenie węgla do nas wiąże się z dodatkowym kosztem, usuwanie odpadów, które powstają też wymaga od nas ingerencji, spalanie wymaga niesutannego nadzoru. Chęć zastosowania w naszym domu zwiększa też całkowitą inwestycję, ponieważ tutaj musimy posiadać już komin.